Didžiausios pasaulio gyvatės

Kokia didžiausia gyvatė pasaulyje? Žmonės apie tai ginčijosi metų metus. Problema yra žodžio „didžiausia“ apibrėžime, mat neaišku ar turima omenyje ilgiausia ar sunkiausia? O gal kalbama apie didžiausią kada nors rastą egzempliorių? Ar vis tik rūšies vidurkį? Ar derėtų remtis nepatvirtintomis žmonių ataskaitomis ir pasakojimais ar patikrintais įrodymais? Kaip bebūtų, šiai dienai egzistuoja dvi gyvačių rūšys – Anakonda ir Pitonas, kurios pelnytai dalinasi didžiausiųjų titulą.

Anakonda.


Anakonda (Eunectes murinus) , gyvena Centrinėje ir atogrąžų Pietų Amerikoje. Ši monstriška gyvatė neretai aptinkame gėlame vandenyje, tad drąsiai gali pretenduoti į ežero pabaisos titulą. Kaip ir visos gyvatės, Anakonda yra mėsėdė. Nors nemaža dalis gyvačių naudoja nuodus, kad nužudytų ar paralyžiuotų savo aukas, Anakonda, kaip ir jos pusbroliai Pitonai, grobį žudo suspausdama jį savo masyviu raumeningu kūnu.

 Eunectes murinus priklauso boa šeimos gyvatėms ir yra tamsiai žalios spalvos. Kadangi šios monstriukės svorį dažniausiai sudaro skystis, ji gali užaugti sunkesnė nei vien sausumoje gyvenančios gyvatės. Anakonda dažnai skandina savo aukas… Suaugusios ir didelės Eunectes murinus paprastai minta tokiais gyvūnais kaip elniai, kiaulės, žuvys, ar net Kaimaniniai krokodilai.

Pitonas.


Nors nemaža žmonių dalis Anakondą laiko didžiausia pasaulio gyvate, vis tik, 1912 m. Celebe mieste (Indonezijoje) rastas ir nužudytas Tinklinis pitonas ( Python reticulatus) nusipelnė apdovanojimo kaip ilgiausias egzempliorius (daugiau nei 10 metrų).

Natūralioje gamtoje Pitonai aptinkami Afrikoje, Azijoje ir Australijoje. Jų spalva svyruoja nuo ryškiai žalios iki prislopintos rudos. Įdomu tai, kad vidutinis Pitono ilgis gerokai viršija vidutinį Anakondos ilgį, vis tik, pastaroji yra gerokai sunkesnė, stambesnė ir platesnė. Python reticulatus užima ilgiausios nelaisvėje laikytos gyvatės titulą. Pitsburgo zoologijos sode nuo 1949 m. gyveno daugiau nei 8 metrų ilgio ir 145 kg svorio gigantiška Pitono patelė.

Priešistorinės milžiniškos gyvatės.

Nors Anakonda ir Pitonas yra išties įspūdingo dydžio gyvatės, vis tik, jos nė iš tolo neprilygsta didžiausiai kadaise žemėje gyvenusiai gyvatei – Titanoboa cerrejonensis, kurios pavadinimas reiškia „titanišką boa iš Cerrejono“. Šios milžinės ilgis siekė 12-14 metrų, o svoris daugiau nei 1100 kg. Titanoboa cerrejonensis prieš 58–60 milijonų metų gyveno atogrąžų Kolumbijos miškuose, didesnę gyvenimo dalį praleisdama vandenyje.

Ar gyvatės ėda žmones?


Ar didelės šiuolaikines gyvatės, kaip jau mūsų aptartos Pitonas ir Anakonda, valgo žmones? Tenka pripažinti, kad taip. Vienas iš atvejų – 1972 m. Birmoje Pitono suėstas aštuonerių metų berniukas. Taip pat, 1927 m. sklandė pasakojimas apie juvelyrą, vardu Maung Chit Chine. Liūties metu jis pasislėpė po medžiu, o vėliau dingo be žinios. Viskas, kas buvo iš jo likę, tai skrybėlė ir batai. Kai žmonės nužudė netoliese Maung Chit dingimo vietos buvusį Pitoną, jo viduje rado likusį nelaimėlio kūną.

 Pitonai neretai žmonių laikomi kaip naminiai augintiniai, tačiau to daryti nepatartina. 1993 m. Kolorado valstijoje Pitonas užpuolė ir nužudė 15 metų berniuką, nors gyvatė tebuvo vidutinio dydžio ir vos 3 metrų ilgio.