Šimtakojai (Myriapoda)

Šimtakojai (lot. Myriapoda) – nariuotakojų (Arthropoda) gyvūnų antklasis, kuriam priklauso apie 10 tūkst. sausumos rūšių, priskiriamų 4 klasėms. Kūnas ilgas, nariuotas. Beveik ant visų segmentų yra kojos. Kūno priekinėje dalyje yra galva.

Šimtakojai (Myriapoda) Šioje kategorijoje prekių nėra.

Subkategorijos

  • Dviporiakojai (Diplopoda)

    Tai įvairaus dydžio gyvūnai, nuo keleto milimetrų iki 30 cm, dažniausiai kirmėliškos formos. Kūnas sudarytas iš galvos ir liemens. Pastarasis susideda iš daugiau ar mažiau beveik vienodų segmentų. Pirmasis segmentas kojų neturi, kiti 3 segmentai turi po vieną porą kojų, o visi likusieji segmentai – po 2 poras trumpučių kojų. Kutikula kieta, kūno spalva neryški, paprastai juoda, rusva ar pilkšva. Akys paprastosios, antenos trumputės, prisitvirtinusios galvos šonuose. Burnos aparatas graužiamasis. Pabaidyti šimtakojai susiriečia į ritinėlį. Tai naktiniai gyvūnai. Dieną jie slapstosi purioje žemėje, po akmenimis ar kitokiais daiktais (pvz., samanomis, lapais). Dauginasi kiaušinėliais.

  • Skolopendros (Centipedes)

    Skolopendros šimtakojų klasė. Viename kūno segmente turi vieną galūnių porą. Išskirtinis skolopendrų bruožas - nuodingi nagučiai šalia burnos, susiformavę iš pakitusios pirmos galūnių poros. Jų įkandimo pasekmės, priklausomai nuo rūšies, kinta nuo menko diskomforto iki gyvybei pavojingų atvejų. Visos skolopendros plėšrio, tai vieni svarbiausių sausumos bestuburių plėšrūnų. Įprastinės skolopendrų spalvos - blankiai rudos, kartais su raudonais atspalviais. Po žeme gyvenančios skolopendros gali neturėti pigmento. Dydžiai svyruoja nuo kelių milimetrų iki 30 cm.